Avro, lirə, rubl və larinin ən bahalı günləri
2015-2017-ci illərdə Azərbaycanda rəsmi kursu 0,7844 manatdan 1,7001 manata yüksələn ABŞ dolları 2018-ci il martın 7-dən banklara 1,7 manata satılır. Başqa xarici valyutaların məzənnələri müntəzəm yenilənir.
Medianews.az bildirir ki, 2025-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında avronun ən yüksək rəsmi kursu sentyabrın 17-də qeydə alınıb: 2,0154 manat.
Türkiyə lirəsinin yuxarı məzənnəsi 8-10 yanvara düşüb: 0,0481 manat.
100 Rusiya rublunun maksimum kursu mayın 30-na təsadüf edib: 2,2033 manat.
Gürcüstan larisinin zirvəsi avqustun 29-da rəsmiləşib: 0,6320 manat.
Məzənnələr valyuta hərracları ilə tənzimlənir. Mərkəzi Bankın 2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında keçirdiyi valyuta hərraclarında Dövlət Neft Fondundan 4 milyard 350,3 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait alınıb. Analoji satış həcmi 2016-cı ildə 4,9 milyard, 2017-ci ildə 3,6 milyard, 2018-ci ildə 6,5 milyard, 2019-cu ildə 6,6 milyard, 2020-ci ildə 7,3 milyard, 2021-ci ildə 6,7 milyard, 2022-ci ildə 4,7 milyard, 2023-cü ildə 2,7 milyard, 2024-cü ildə 7,1 milyard dollar göstərilib.

Самые дорогие дни евро, лиры, рубля и лари
В 2015-2017 годах официальный курс доллара США в Азербайджане повысился с 0,7844 маната до 1,7001 маната, и с 7 марта 2018 года банки продают доллар по курсу 1,7 маната. Курсы других иностранных валют регулярно обновляются.
Medianews.az сообщает, что в январе-октябре 2025 года максимальный официальный курс евро был зафиксирован 17 сентября: 2,0154 маната.
Верхний курс турецкой лиры упал 8-10 января: 0,0481 маната.
Максимальный курс 100 российских рублей пришёлся на 30 мая: 2,2033 маната.
Пиковое значение грузинского лари было зарегистрировано 29 августа: 0,6320 маната.
Курсы регулируются валютными аукционами. На валютных аукционах, проведённых Центральным банком в январе-сентябре 2025 года, из Государственного нефтяного фонда было получено 4 миллиарда 350,3 миллиона долларов США. Аналогичный объём продаж в 2016 году составил 4,9 миллиарда, в 2017 году — 3,6 миллиарда, в 2018 году — 6,5 миллиарда, в 2019 году — 6,6 миллиарда, в 2020 году — 7,3 миллиарда, в 2021 году — 6,7 миллиарда, в 2022 году — 4,7 миллиарда, в 2023 году — 2,7 миллиарда, в 2024 году — 7,1 миллиарда долларов.