Aİ WhatsApp-ı "çox böyük platforma" elan etməyə hazırlaşır
Avropa Komissiyası "WhatsApp" messencerini Rəqəmsal Xidmətlər Aktı (DSA) çərçivəsində "Çox Böyük Onlayn Platforma" (Very Large Online Platform – VLOP) kimi tanımağa hazırlaşır.
BAKU.WS xəbər verir ki, Bloombergin məlumatına görə, qərar hələ rəsmi şəkildə elan edilməsə də, Komissiya bu barədə "Meta" şirkətinə məlumat verib. Yeni status Aİ-yə WhatsApp üzərində daha geniş nəzarət səlahiyyətləri verəcək. Platforma məzmun nəzarəti, məlumat paylaşımı, reklam şəffaflığı və müstəqil illik audit kimi əlavə tələblərə tabe olacaq.
Qərar təəccüblü sayılmır - "WhatsApp" 2024-cü ilin ikinci yarısında Avropa İttifaqı ərazisində aylıq 46,8 milyon aktiv istifadəçi göstəricisinə çatdığını açıqlamışdı. DSA qanununa əsasən, bu rəqəm 45 milyonu keçərsə, platforma VLOP statusu alır.
Bu status yalnız "açıq kanallar" funksiyasına aid olacaq və istifadəçilər arasındakı şəxsi mesajlaşma gizliliyinə təsir göstərməyəcək.
Beləliklə, "WhatsApp" "Meta" şirkətinə məxsus "Facebook" və "Instagram"la yanaşı, "Amazon", "Google" və "TikTok" kimi nəhəng platformaların da yer aldığı Aİ-nin VLOP siyahısına daxil olacaq. Bu da o deməkdir ki, "Meta"nın bütün əsas xidmətləri artıq Avropa İttifaqının ciddi nəzarəti altında fəaliyyət göstərəcək.

Европейская комиссия готовится признать мессенджер "WhatsApp" в рамках Акта о цифровых услугах (DSA) как "Очень крупную онлайн-платформу" (Very Large Online Platform – VLOP).
Как сообщает BAKU.WS со ссылкой на Bloomberg, хотя решение еще официально не объявлено, Комиссия уже уведомила об этом компанию "Meta". Новый статус предоставит ЕС более широкие полномочия по контролю над WhatsApp. Платформа будет подчиняться дополнительным требованиям, таким как контроль контента, обмен данными, прозрачность рекламы и независимый ежегодный аудит.
Это решение не удивительно – "WhatsApp" объявил, что во втором полугодии 2024 года достиг показателя 46,8 миллионов активных пользователей в месяц на территории Европейского союза. Согласно закону DSA, если это число превышает 45 миллионов, платформа получает статус VLOP.
Этот статус будет касаться исключительно функции "открытых каналов" и не затронет конфиденциальность личных сообщений между пользователями.
Таким образом, "WhatsApp" вместе с принадлежащими компании "Meta" "Facebook" и "Instagram", а также такими гигантами, как "Amazon", "Google" и "TikTok", войдет в список VLOP ЕС. Это означает, что все основные услуги "Meta" теперь будут действовать под строгим контролем Европейского союза.