“Yeni Müsavat” nə vaxt və nə qərar verəcək?
Medianın İnkişafı Agentliyi 2026-cı ildən qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərəcək. Onlara internet versiyası ilə birlikdə ayda 8000 manat ödənməsi nəzərdə tutulur.
Bu yenilik hazırda həftədə 5 dəfə işıq üzü görən “Yeni Müsavat” qəzetinin dövriliyinə təsir edəcəkmi?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran baş redaktor Nazim Sabiroğlu deyib ki, böyük ehtimalla “Yeni Müsavat” gələn ildən həftədə bir dəfə nəşr olunacaq.
Hələlik konkret qərarın verilmədiyini vurğulayan Nazim Sabiroğlu bildirib ki, qəti qərara ilin sonuna yaxın qəzetin daxil olduğu “Yeni Müsavat” Media Qrupunun rəhbəri Rauf Arifoğlunun iştirakı ilə gəlinəcək: “Əslində qəzetlərin gələcək taleyi bir xeyli bəllidir. Onsuz da qəzetlərin rentabelliyi aşağıdır, satışdan çox minimal gəlir əldə olunur. Ona görə Medianın İnkişafı Agentliyinin qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərəcəyi ildən “Yeni Müsavat”ın da həftəliyə keçəcəyi faktiki qaçılmaz reallıqdır. Qəzetimizin həftənin hansı günü, neçə səhifədə çap ediləcəyi isə hələlik digər məsələlər kimi tam dəqiqləşməyib, amma yayımla bağlı problemlərin mövcudluğunu nəzərə aldıqda həftəliyin çox da qalın həcmdə olacağı ağlabatan görünmür. Qeyd etdiyim kimi, qəti qərar “Yeni Müsavat” Media Qrupunun rəhbəri Rauf Arifoğlunun iştirakı ilə veriləcək”.
Xatırladaq ki, Medianın İnkişafı Agentliyi hazırda “Yeni Müsavat”la yanaşı daha beş gündəlik qəzetin (“525-ci qəzet”, “Yeni Azərbaycan” “Bakı xəbər”, “Şərq”, “Səs”) həftədə 5 nömrəsi maliyyələşdirir, bu qəzetlərə internet versiyası ilə birlikdə ayda 18000 manat yardım ayırır.

When will "Yeni Müsavat" decide and what decision will it make?
The Media Development Agency will provide financial support from 2026 only for the publication of one issue of newspapers per week. It is planned to pay them 8000 manat per month along with the internet version.
Will this innovation affect the frequency of the "Yeni Müsavat" newspaper, which is currently published 5 times a week?
Answering the question from Medianews.az, editor-in-chief Nazim Sabiroğlu said that most likely "Yeni Müsavat" will be published once a week starting next year.
Emphasizing that no concrete decision has been made yet, Nazim Sabiroğlu stated that the final decision will be made closer to the end of the year with the participation of Rauf Arifoğlu, the head of the "Yeni Müsavat" Media Group to which the newspaper belongs: "In fact, the future fate of newspapers is quite clear. The profitability of newspapers is already low, and very minimal income is obtained from sales. Therefore, from the year when the Media Development Agency will provide financial support only for the publication of one issue of newspapers per week, it is practically an unavoidable reality that 'Yeni Müsavat' will also switch to weekly publication. Which day of the week our newspaper will be published and on how many pages has not been fully clarified yet, like other issues, but considering the existing problems related to publication, it does not seem reasonable that the weekly issue will be very thick. As I mentioned, the final decision will be made with the participation of Rauf Arifoğlu, the head of ‘Yeni Müsavat’ Media Group.”