“Yeni Müsavat” nə vaxt və nə qərar verəcək?
Medianın İnkişafı Agentliyi 2026-cı ildən qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərəcək. Onlara internet versiyası ilə birlikdə ayda 8000 manat ödənməsi nəzərdə tutulur.
Bu yenilik hazırda həftədə 5 dəfə işıq üzü görən “Yeni Müsavat” qəzetinin dövriliyinə təsir edəcəkmi?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran baş redaktor Nazim Sabiroğlu deyib ki, böyük ehtimalla “Yeni Müsavat” gələn ildən həftədə bir dəfə nəşr olunacaq.
Hələlik konkret qərarın verilmədiyini vurğulayan Nazim Sabiroğlu bildirib ki, qəti qərara ilin sonuna yaxın qəzetin daxil olduğu “Yeni Müsavat” Media Qrupunun rəhbəri Rauf Arifoğlunun iştirakı ilə gəlinəcək: “Əslində qəzetlərin gələcək taleyi bir xeyli bəllidir. Onsuz da qəzetlərin rentabelliyi aşağıdır, satışdan çox minimal gəlir əldə olunur. Ona görə Medianın İnkişafı Agentliyinin qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərəcəyi ildən “Yeni Müsavat”ın da həftəliyə keçəcəyi faktiki qaçılmaz reallıqdır. Qəzetimizin həftənin hansı günü, neçə səhifədə çap ediləcəyi isə hələlik digər məsələlər kimi tam dəqiqləşməyib, amma yayımla bağlı problemlərin mövcudluğunu nəzərə aldıqda həftəliyin çox da qalın həcmdə olacağı ağlabatan görünmür. Qeyd etdiyim kimi, qəti qərar “Yeni Müsavat” Media Qrupunun rəhbəri Rauf Arifoğlunun iştirakı ilə veriləcək”.
Xatırladaq ki, Medianın İnkişafı Agentliyi hazırda “Yeni Müsavat”la yanaşı daha beş gündəlik qəzetin (“525-ci qəzet”, “Yeni Azərbaycan” “Bakı xəbər”, “Şərq”, “Səs”) həftədə 5 nömrəsi maliyyələşdirir, bu qəzetlərə internet versiyası ilə birlikdə ayda 18000 manat yardım ayırır.

Агентство развития СМИ с 2026 года будет оказывать финансовую поддержку только за печать одного номера газет в неделю. Им предполагается выплата вместе с интернет-версией в размере 8000 манатов в месяц.
Повлияет ли это новшество на периодичность выхода газеты «Yeni Müsavat», которая сейчас выходит 5 раз в неделю?
Главный редактор Назим Сабироглу, отвечая на вопрос Medianews.az, сказал, что с большой вероятностью «Yeni Müsavat» с будущего года будет выходить один раз в неделю.
Подчеркивая, что окончательное решение еще не принято, Назим Сабироглу сообщил, что оно будет принято ближе к концу года при участии руководителя медиа-группы «Yeni Müsavat» Руфа Арифоглу: «На самом деле будущее газет в значительной мере предопределено. Рентабельность газет и так невелика, доходы от продаж минимальны. Поэтому факт, что Агентство развития СМИ будет оказывать финансовую поддержку печати газет только одного номера в неделю, неизбежно приведёт к переходу «Yeni Müsavat» на недельный формат выпуска. Какой конкретно день недели и сколько страниц будет печататься — пока не уточнено, как и многие другие вопросы, но учитывая существующие проблемы с распространением, выпуск толстого еженедельника представляется маловероятным. Как я уже отметил, окончательное решение будет принято с участием Руфа Арифоглу, руководителя медиа-группы «Yeni Müsavat»».
Напомним, что Агентство развития СМИ в настоящее время финансирует не только «Yeni Müsavat», но и ещё пять ежедневных газет («525-ci qəzet», «Yeni Azərbaycan», «Bakı xəbər», «Şərq», «Səs») по 5 номеров в неделю, а также выделяет этим газетам вместе с интернет-версиями по 18000 манатов в месяц.