Şayiə sürətlə dünyanı bürüdü -
Bu gün Pakistan dövləti ilə münasibətləri gərgin olan iki ölkədə - Əfqanıstanda və Hindistanda Pakistanın sabiq baş naziri İmran Xanın həbsxanada öldürüldüyü haqda məlumat yayılıb.
Xəbər Azərbaycan mediasına da yol tapıb.
Medianews.az bildirir ki, sosial şəbəkələrin xarici ölkələrə, xüsusən Əfqanıstan və Hindistana aid seqmentlərində İmran Xanın meyiti kimi təqdim edilən foto da geniş paylaşılıb.
Lakin məsələ təsdiqlənmir və xəbərin əslində şayiə, fotonun isə montaj olduğu aydınlaşır.
Belə ki, İmran Xanın meyiti kimi təqdim edilən fotonun əslində 2022-ci ildə sabiq baş nazir özünü pis hiss edib yıxılarkən, xərəkdə aparıldığı zaman çəkildiyi dəqiqləşib. Yəni meyit şəkli xərəkdəki şəklin montajından ibarətdir.
İmran Xanın həbsxanada öldürülməsi şayiəsinin bu qədər inandırıcı alınmasına isə daha çox bacısının həbsxanada onunla görüşə buraxılmaması səbəb olub.
1952-ci il təvəllüdlü İmran Xan Pakistan hökumətinə 2018-2022-ci illərdə rəhbərlik edib. 2023-cü ilin yayından həbsdədir, korrupsiyada təqsirli bilinərək 14 il müddətinə azadlıqdan məhrum olunub. Onun həyat yoldaşı Buşra Bibi isə İmran Xanla ailə qurarkən şəriət qanununu - iddəni (boşanan və ya əri ölən qadının təkrar ərə gedə bilməsi üçün şəriətdə gözləməli olduğu müddət) pozmaqda təqsirli bilinərək

This rumor quickly spread throughout the world -
Today, in two countries where relations with the state of Pakistan are tense - Afghanistan and India, information has been spread that Pakistan's former prime minister Imran Khan was killed in prison.
The news has also reached the Azerbaijani media.
Medianews.az reports that in the foreign country segments of social networks, especially those related to Afghanistan and India, a photo presented as the corpse of Imran Khan has also been widely shared.
However, the matter is not confirmed and it turns out that the news is actually a rumor and the photo is a montage.
It was clarified that the photo presented as Imran Khan’s corpse was actually taken several years ago when the prime minister felt unwell and collapsed, and was being carried on a stretcher. In other words, the corpse photo is a montage of the photo on the stretcher.
The reason why the rumor about Imran Khan being killed in prison appears so credible is mostly because his sister is not allowed to meet him in prison.
Born in 1952, Imran Khan led the Pakistani government from 2018 to 2022. He has been imprisoned since the summer of 2023, found guilty of corruption and sentenced to 14 years of imprisonment. His wife was also sentenced to 7 years in prison on the same charge.