Şayiə sürətlə dünyanı bürüdü -
Bu gün Pakistan dövləti ilə münasibətləri gərgin olan iki ölkədə - Əfqanıstanda və Hindistanda Pakistanın sabiq baş naziri İmran Xanın həbsxanada öldürüldüyü haqda məlumat yayılıb.
Xəbər Azərbaycan mediasına da yol tapıb.
Medianews.az bildirir ki, sosial şəbəkələrin xarici ölkələrə, xüsusən Əfqanıstan və Hindistana aid seqmentlərində İmran Xanın meyiti kimi təqdim edilən foto da geniş paylaşılıb.
Lakin məsələ təsdiqlənmir və xəbərin əslində şayiə, fotonun isə montaj olduğu aydınlaşır.
Belə ki, İmran Xanın meyiti kimi təqdim edilən fotonun əslində 2022-ci ildə sabiq baş nazir özünü pis hiss edib yıxılarkən, xərəkdə aparıldığı zaman çəkildiyi dəqiqləşib. Yəni meyit şəkli xərəkdəki şəklin montajından ibarətdir.
İmran Xanın həbsxanada öldürülməsi şayiəsinin bu qədər inandırıcı alınmasına isə daha çox bacısının həbsxanada onunla görüşə buraxılmaması səbəb olub.
1952-ci il təvəllüdlü İmran Xan Pakistan hökumətinə 2018-2022-ci illərdə rəhbərlik edib. 2023-cü ilin yayından həbsdədir, korrupsiyada təqsirli bilinərək 14 il müddətinə azadlıqdan məhrum olunub. Onun həyat yoldaşı Buşra Bibi isə İmran Xanla ailə qurarkən şəriət qanununu - iddəni (boşanan və ya əri ölən qadının təkrar ərə gedə bilməsi üçün şəriətdə gözləməli olduğu müddət) pozmaqda təqsirli bilinərək

Сегодня в двух странах — Афганистане и Индии, где отношения с государством Пакистан напряжённые, появилась информация о том, что бывший премьер-министр Пакистана Имран Хан был убит в тюрьме.
Новость также дошла до азербайджанских СМИ.
Medianews.az сообщает, что в сегментах социальных сетей, относящихся к зарубежным странам, особенно к Афганистану и Индии, широко распространяется также фотография, представленная как тело Имрана Хана.
Однако данное сообщение не подтверждается и выясняется, что это на самом деле слухи, а фотография — монтаж.
Так, установлено, что фотография, представленная как тело Имрана Хана, на самом деле была сделана несколько лет назад, когда премьер-министр почувствовал себя плохо и упал, а затем его несли на носилках. То есть фотография тела — это монтаж из фото с носилками.
Тем, что слух о том, что Имран Хан убит в тюрьме, вызвал такую убедительность, во многом объясняется то, что его сестру не разрешают навещать его в тюрьме.
Имран Хан, родившийся в 1952 году, возглавлял правительство Пакистана в 2018-2022 годах. С лета 2023 года находится под арестом, признан виновным в коррупции и осужден на 14 лет лишения свободы. Его жена также получила 7 лет тюремного заключения по тому же делу.