Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Axalkalaki-Qars dəmir yolunun fəaliyyətə başladığını açıqlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Paşinyan bu barədə "Facebook" sosial media hesabında yazıb.
"Axalkalaki - Qars dəmir yolunun, eləcə də Azərbaycan dəmir yolunun bundan sonra Ermənistana ixrac və idxal üçün açıq olduğunu elan etməkdən şadam. Bu, ölkəmizin iqtisadi həyatında böyük hadisədir. Türkiyə və Gürcüstandan olan tərəfdaşlarımıza təşəkkür edirəm", - Paşinyan yazıb.
O bildirib ki, hazırda Ermənistan Gürcüstan və Azərbaycan ərazilərindən keçməklə, Rusiya ilə, həmçinin Rusiya və Qazaxıstandan keçməklə, Çinlə dəmir yolu əlaqəsinə malikdir. İndi bu istiqamətlərə, o cümlədən Avropa İttifaqı ilə əlaqəni təmin edən, Gürcüstan və Türkiyədən keçən marşrut da qoşulub.
Bundan əlavə, hökumət başçısı qeyd edib ki, tezliklə Ermənistanla Türkiyə, Ermənistanla Azərbaycan arasında, daha sonra isə Naxçıvan vasitəsilə Ermənistanla İran arasında birbaşa dəmir yolu əlaqəsinin işə salınması gözlənilir.
"TRIPP layihəsinin həyata keçirilməsi nəticəsində yaxın gələcəkdə biz bu hadisələrin şahidi olacağıq", - Paşinyan vurğulayıb./Report

Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил о запуске железной дороги Ахалкалаки-Карс.
"Рад объявить, что железная дорога Ахалкалаки-Карс, а также железная дорога Азербайджана открыты для экспорта и импорта в Армению. Это большое событие в экономической жизни нашей страны. Благодарю наших партнеров из Турции и Грузии", - написал Пашинян.
Он сообщил, что в настоящее время Армения имеет железнодорожное сообщение с Россией через территории Грузии и Азербайджана, а также с Китаем через Россию и Казахстан. Теперь к этим направлениям присоединился маршрут, проходящий через Грузию и Турцию, обеспечивающий связь с Европейским союзом.
Кроме того, глава правительства отметил, что в ближайшее время ожидается запуск прямого железнодорожного сообщения между Арменией и Турцией, Арменией и Азербайджаном, а затем через Нахичевань между Арменией и Ираном.
"В результате реализации проекта TRIPP в ближайшем будущем мы станем свидетелями этих событий", - подчеркнул Пашинян./Report